Rafineri & Petrokimya İş Birimi

2008 yılında SOCAR Türkiye portföyüne dahil olan Petkim ile birlikte SOCAR Ticaret, SOCAR Depolama, STAR Rafineri, Petkim RES markaları ve SOCAR AVIATION ve SOCAR MARINE alt kuruluşları Rafineri & Petrokimya İş Birimi çatısı altında faaliyet gösteriyor.

Sanayinin Kalbi

Petrokimya sektörü inşaattan tarıma, tekstilden ilaca tüm endüstrilerin üretim süreçlerinde stratejik bir role sahip. Sayısız sektöre hammadde sağlayarak ülkelerin dışa bağımlı olmayan, güçlü bir ekonomi kurmalarında lokomotif görevi görüyor. SOCAR Türkiye’nin bayrak gemisi Petkim de 1965 yılından beri hizmet verdiği petrokimya sektöründe, bugün Türkiye’nin petrokimya ürünleri ihtiyacının %16’sını tek başına karşılıyor. Türkiye’nin ilk ve tek entegre petrokimya tesisi olan Petkim yıllık 3,6 milyon ton brüt üretim kapasitesi ile çok sayıda sanayi koluna yönelik 60’tan fazla ürün üretiyor. Sektörün diğer bir lideri STAR Rafineri ise yıllık 11 milyon ton ham petrol işleme kapasitesiyle Türkiye’nin işlenmiş petrol ihtiyacının yüzde 25’ini, yıllık yaklaşık 1,6 milyon ton nafta ile de Petkim’in hammadde ihtiyacının tamamına yakınını karşılıyor.

Dev Entegrasyon Atılımı

SOCAR Türkiye vizyonu doğrultusunda hayata geçirilen rafineri-petrokimya entegrasyonu ile Petkim’e yüksek kalitedeki nafta doğrudan boru hattı ile STAR Rafineri’den karşılanıyor. Bu sayede Petkim’in lojistik maliyetinden tasarruf etmesi sağlanırken hammadde ihtiyacının sürekliliği de güvence altına alıyor. Diğer yandan, 2018 yılında boruyla STAR Rafineri’ye entegre edilen SOCAR Depolama da 530 bin metreküp akaryakıt ürünü ve 45 bin metreküplük LPG depolama hacmi sayesinde STAR Rafineri’nin depolama kapasitesini önemli ölçüde artırıyor. Birbirine entegre edilen tesislerin ortak yönetimi sayesinde üretim ve depolama halkalarında verimlilik maksimum seviyeye ulaştırılıyor.

Birlikte Büyüyoruz

SOCAR Akaryakıt istasyonları, SOCAR MARINE ve SOCAR AVIATION alt kuruluşları üzerinden Türkiye’nin önde gelen şirketlerine havacılık, denizcilik yakıtı ve akaryakıt satışları yapan SOCAR Ticaret, Rafineri & Petrokimya İş Birimi’nin hizmet portföyünü genişletmeye devam ediyor. SOCAR, akaryakıt dağıtım sektöründe, toplam 109 adet akaryakıt istasyonu ile Türkiye genelinde tüketicilere hizmet sağlarken, SOCAR MARINE, %26’ya ulaşan pazar payı ile uluslararası denizcilik yakıtlarının dörtte birinden fazlasını karşılıyor. SOCAR AVIATION ise İstanbul, Sabiha Gökçen, Ankara, Antalya, İzmir, Trabzon, Bodrum, Dalaman, Samsun ve Adana gibi Türkiye’nin en yoğun 10 havalimanında hizmet veriyor ve bu limanların 9’unda Türk Hava Yolları’nın ana tedarikçisi konumunda.

Diğer yandan yenilenebilir enerjinin parlayan yüzü Petkim RES, her biri 3 megavatlık güce sahip 17 rüzgâr türbini ile yılda 200 gigavat elektrik enerjisi üretiyor. Şirket, sürekli yenilenen altyapısı ve kesintisiz hizmetleriyle Rafineri & Petrokimya İş Birimi’nin gücüne güç katmaya devam ediyor.

“Türkiye petrokimya pazarı %11’lik büyüme hızı ile dünyanın en hızlı büyüyen pazarlarından birisi. Sadece Türkiye’de 6 bin KOBİ’ye ve dünya çapında 78 ülkeye ihracat yapan Petkim ise pazarın aktif bir oyuncusu olarak uluslararası çapta katma değer yaratmaya devam ediyor.”