Diğer Alanlar

Petrokimya, rafinaj, enerji gibi stratejik alanların yanı sıra Ar-Ge ve inovasyon, internet altyapısı, lojistik ve sigortacılık hizmetleri gibi farklı noktalarda yaptığımız yatırımlarla büyümeye devam ediyoruz. 2014 yılında değer zincirimize katılan SOCAR Fiber ile Türkiye’nin fiber optik altyapı ihtiyacına yanıt verirken, 2019 itibarıyla portföyümüze dahil olan Millenicom ile telekomünikasyon sektörünün öncülüğünü yürütüyoruz. Yine 2019 yılında devreye aldığımız SOCAR Terminal ile Ege’nin en büyük Entegre Limanında dev gemileri ağırlıyoruz.

Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerinde de hız kesmiyoruz. 2019’da kurulan SOCAR Türkiye AR-GE ve İnovasyon Şirketi ile yenilikçi, sürdürülebilir, çevre dostu ve pazar odaklı ürün ve teknolojiler geliştiriyoruz. 2022 yılında hayata geçirdiğimiz en son yatırımımız SOCAR Sigorta ile ise paydaşlarımıza üstün kalitede sigorta çözümleri sunarak hizmet alanımızı daha da genişletiyoruz. Bunların yanı sıra Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) proje ortağı olarak enerji alanında Türkiye ve Azerbaycan’ arasında kurulmuş olan stratejik iş birliğinin temsilcisi olmaktan gurur duyuyoruz.

Lojistikte Dev Etki

Ege’nin dünyaya açılan kapısı olan SOCAR Terminal lojistik sektörüne katkılarıyla stratejik öneme sahip. Terminal, 700 metre uzunluğundaki tek parça rıhtım yapısı ile 18.000 TEU kapasiteli gemilerin yanaşabileceği ülkemizdeki ilk liman. Ayrıca 1,5 milyon TEU kapasitesiyle bölgenin en büyük ve derin terminali konumunda. SOCAR Terminal sağlık malzemeleri, ilaç, gıda gibi kritik öneme sahip ürünlerin Türkiye’ye girişinde önemli rol oynuyor.

Teknolojide SOCAR Gücü

SOCAR Fiber, Gürcistan sınırından başlayarak Yunanistan sınırında son bulan Fiber Optik ağ yapısıyla 20 il ve 67 ilçeye yüksek standartlarda internet alt yapısı sağlıyor. Birim altında faaliyetlerini sürdüren Millenicom da taahhütsüz, sınırsız, kotasız internet hizmetleriyle 300 bini aşan abonesine üstün kalitede web deneyimi sunuyor. Teknolojinin itici gücü SOCAR Ar-Ge ise değer zincirindeki tüm paydaşlarımız için yenilikçi, sürdürülebilir, pazar odaklı ürün ve dijital teknolojiler geliştiriyor. Geliştirdiği ürünler ve üniversite-sanayi iş birlikleriyle şirketimize ilave değer kazandırırken, paydaşlarımıza üretimden dağıtıma hatta müşteri süreçlerine kadar birçok alanda çevre dostu, verimlilik ve fayda sunan çözümler sağlıyor.

Birlikte Güçlüyüz

SOCAR Sigorta en iyi şart ve teminatlarda sigorta çözümleri sunuyor. Bölgede faaliyet gösteren en büyük sigorta şirketleriyle aracılık anlaşmaları yapan şirket, müşteri ağını sürekli olarak genişletmeye odaklanıyor. 2018 yılında dağıtım hizmetine başlayan TANAP ise Türkiye, Ortadoğu ve Avrupa’nın en uzun ve en büyük çaplı doğal gaz boru hattı olarak enerji sektöründe küresel çapta ses getirmeye devam ediyor.

“TANAP, Avrupa ve Türkiye’nin doğal gaz kaynak çeşitliliğini artırmasının yanı sıra, Türkiye’nin enerji koridoru olması yolunda bugüne kadar atılan en önemli adımlardan birini temsil ediyor.”