Bir Bakışta SOCAR Türkiye

Sürdürülebilir bir yaşama sosyal, ekonomik ve çevresel fayda sağlamak için en ileri teknolojilerle çalışan öncü bir enerji şirketiyiz.

Türkiye’nin en büyük entegre endüstri grubu olarak başta petrokimya, rafinaj, doğal gaz, ticaret, iletim ve dağıtım olmak üzere birçok sektörde faaliyetlerimizi sürdürürken kaynaktan son kullanıcıya kadar uzanan değer zincirimizle üretim kapasitemizi sürekli artırıyoruz.

SOCAR Türkiye adıyla hizmet veren Kurumsal Merkez İş Birimi’mizle birlikte; rafineri & petrokimya, doğal gaz ve portföy yönetimi olmak üzere üç ayrı iş birimimiz üzerinden çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu kapsamda; Rafineri & Petrokimya İş Birimi’nde Petkim, STAR Rafineri, SOCAR Depolama, SOCAR Ticaret, Petkim RES; Doğal Gaz İş Birimi’nde SOCAR Enerji Ticaret, Bursagaz, Kayserigaz, Enervis; Diğer Alanlar’da ise Millenicom, SOCAR Terminal, SOCAR Fiber, SOCAR Ar-Ge, SOCAR Sigorta ve TANAP olmak üzere her biri kendi alanında yetkin olan grup şirketlerimiz faaliyetlerini sürdürüyor.

İki kardeş ülke Azerbaycan-Türkiye arasındaki ekonomik iş birliğinin en güçlü temsilcisi olarak bir yandan istihdama ve üretime katkı sağlarken, diğer yandan Türkiye’nin cari açığının azalmasına destek veriyoruz. Türkiye’nin potansiyeline, geleceğine duyduğumuz bu inançla, uluslararası enerji arenasında etkin bir oyuncu olması için önemli roller üstleniyoruz.

Vizyonumuz

Ekonomik ve sosyal sorumluluklarımızın bilinciyle tüm paydaşlarımıza değer katan entegre bir enerji şirketi olmak.

Misyonumuz

Kaynaktan son kullanıcıya kadar uzanan tüm değer zincirimizi; her seviyede tecrübeli, bilgili ve işine bağlı insan kaynağımız ile verimli ve sürdürülebilir bir şekilde işletmek ve geliştirmek.

Değerlerimiz

Güven

Dürüstlüğümüz, doğruluğumuz ve etik iş uygulamalarımız ile güven kazanıyoruz. Doğruluk ve yüksek iş ahlakını temel alan standartlarla çalışmak, işimizin özünü oluşturuyor.

Güven
Kapsayıcılık
Kapsayıcılık
Verimlilik
Verimlilik
Çeviklik
Çeviklik
Tutku
Tutku
Yükümlülük
Yükümlülük
Büyüyen Türkiye için

Var Gücümüz

MİLYAR DOLAR YATIRIM

18 milyar ABD doları tutarına ulaşan harcamalarımız ile Türkiye’nin en büyük doğrudan dış yatırımcısı olma unvanını koruyoruz.

KİLOMETRELİK DOĞAL GAZ HATTI

1.850 kilometre uzunluğundaki dev doğalgaz hattı ile Dünya enerji piyasalarındaki en büyük projelerden biri olan TANAP’a öncülük ediyoruz.

.lük

 

Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşunun açıklandığı ISO 500'de üçüncülüğe yerleşen STAR Rafineri ile zirveye yürüyoruz.

Sürdürülebilirlikte

Emin Adımlar

%'e varan

ATIK GERİ KAZANIMI

Döngüsel Ekonomi ve Sıfır Atık prensibimizle, Petkim tesislerinde yürüttüğümüz çalışmaların sonucunda, 2019’da %27,99 olan atık geri kazanım oranını %53,83’e çıkardık.

bin m3'ün

ÜZERİNDE SU TASARRUFU

Verimlilik ve iş sürekliliğinin sağlanması için başlattığımız entegrasyon sürecinin bir parçası olarak her yıl yaklaşık 51 bin m3 su tasarrufu sağlıyoruz.

bin ton

SERA GAZI AZALTIMI

Yenilenebilir enerjideki gücümüz Petkim RES ile her yıl yaklaşık 120 bin ton sera gazı emisyonu azaltımı sağlıyoruz.

İnsana Değer,

Topluma Hizmet

KİŞİLİK BİR AİLE

5 bin 500 kişilik çalışma ekibimiz ve yüklenicilerimiz ile birlikte dolaylı istihdam sağlıyoruz.

Üstün Toplum

Girişimi Ödülü

Çalışma arkadaşlarımızdan oluşan SOCAR Gönülleri’nin değerli projeleriyle, Global Business Excellence Awards tarafından “Üstün Toplum Girişimi” kategorisinde ödül almanın gururunu yaşıyoruz.

milyon ton

PETROL İŞLEME HACMİ

STAR Rafineri’nin 11 milyon ton yıllık üretim kapasitesi sayesinde Türkiye’nin işlenmiş ham petrol ihtiyacının %25’ini karşılıyoruz.

Sürdürülebilir Geleceğin İtici Gücüyüz

Bugünün sorumluluğuyla yarına kalıcı bir değer bırakmak için kararlılıkla çalışıyor; sosyal, ekonomik ve çevresel etkilerimizin yönetiminde, sürdürülebilir kalkınma hedeflerini rehber alıyoruz.

2022 Yılına Ait Faaliyet Raporumuzu İndirmek İçin Tıklayın.

2022 Yılına Ait Sürdürülebilirlik Raporumuzu İndirmek İçin Tıklayın.

Serüvenimiz

Türkiye coğrafyasındaki gelişim yolculuğumuz 2008 yılında Türkiye’nin ilk ve tek entegre petrokimya tesisi Petkim’in şirketimize devriyle başlıyor.

Detaylı Bilgi Alın
Sürdürülebilir Geleceğin Mimarları

Sürdürülebilir dönüşüm için en büyük gücümüzü işine tutkuyla bağlı olan çalışma arkadaşlarımızdan alıyoruz.

Detaylı Bilgi Alın

Bizimle İletişime Geçin

Petrokimya, doğal gaz, rafinaj ve diğer sektörlerdeki tüm faaliyetlerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak için bizimle irtibata geçin.

Sosyal Medyada Takip Edin