Petkim

Türkiye’nin ilk ve tek entegre petrokimya şirketi olarak 3 Nisan 1965 tarihinde kurulan Petkim, 2008’den beri SOCAR Türkiye çatısı altında sanayinin vazgeçilmez hammadde tedarikçisi olmayı sürdürüyor. Başladığı yolculuğuna, bugün 15 ana üretim tesisi, 6 yardımcı tesisinin yanı sıra doğrudan veya dolaylı olarak istihdam sağladığı 5000 kişilik çalışan ekibiyle devam ediyor.

Ege’nin Lider Tedarikçisi

Petkim; 58 yıllık birikim ve deneyimini, portföyünde yer alan 60’a yakın farklı türde petrokimya ürünü ile taçlandırıyor. Plastik, kimya, ambalaj, boru, boya, inşaat, tarım otomotiv, elektrik, elektronik, tekstil sektörlerinin yanında; ilaç, deterjan, kozmetik gibi sektörlere de girdi sağlıyor. Aynı zamanda dünya çapında 78 ülkeye ihracat sağlayan Petkim, uzun yıllardır Ege Bölgesi’nin en büyük ihracatçısı olmayı sürdürüyor.

Yıllık brüt üretim kapasitesini 3,6 milyon tona kadar çıkaran Petkim; Türkiye’nin cari açığının kapanmasına katkı sağlarken, insana saygılı, çevreye duyarlı üretim teknolojisiyle de ülkemize değer katmaya devam ediyor.

Sınırları Aşan Hizmet

Yerli ve güvenilir bir tedarikçi olarak sayısız sektöre hayat veren Petkim, yurtiçinde neredeyse tüm sanayi dallarında 1500’den fazla müşterisine hammadde sağlıyor. Yurt dışında ise çeşitli sektörlerden 350’den fazla müşterisiyle zengin bir hizmet portföyüne sahip. Petkim 2022’de Ege İhracatçı Birlikleri verilerine göre tüm sektörlerin değerlendirildiği “İhracatın Yıldızları” listesinde birinciliğe yerleşerek sektördeki üstünlüğünü kanıtlamış durumda.

Birliktelikten Doğan Sinerji

SOCAR Türkiye tarafından hayata geçirilen rafineri-petrokimya entegrasyonu ile STAR Rafineri bugün Petkim’e kesintisiz hammadde desteği sunuyor. Petkim ihtiyacı olan yüksek kalitedeki naftayı boru hattı ile STAR Rafineri’den temin ederek lojistik maliyetinden maksimum seviyede tasarruf ediyor. İki şirketin birlikteliğinden doğan sinerji bugün değer zinciri içerisinde daha kaliteli üretim, verimlilik ve güvenli hammadde arzının sağlanmasına öncülük ediyor.

Petkim, 2020 yılında Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) Endüstri 4.0 standardını en iyi kullanan tesisleri seçtiği 'Global Lighthouse Network'üne Türkiye’den seçilen tek şirket olmanın gururunu taşıyor.