Page Menu

İş Alanları

Petrokimya - Petkim

Sanayinin belkemiği

Petrokimya sektörü inşaattan tarıma, tekstilden ilaca tüm endüstrilerin üretim süreçlerinde stratejik bir role sahip. Petrokimyasal ürünler bugün modern üretimin bazını oluşturuyor. Dolayısıyla ülkelerin dışa bağımlı olmayan ve güçlü bir ekonomi kurmasında petrokimya üretimi en önemli faktörlerden biri olarak yer alıyor.

 

1965 yılında kurulan Petkim, Türkiye’nin ilk ve tek entegre petrokimya tesisi olarak faaliyet gösteriyor. İzmir Aliağa’daki üretim tesisinde 60’a yakın petrokimyasal ürün ile ülke sanayisini ve üretimi destekliyor.

 

 

Petkim web1

2008 yılında SOCAR Türkiye’nin bünyesine katarak stratejisinin merkezine yerleştirdiği ve yeni bir dönüşüm başlattığı Petkim, için her yıl yapılan yaklaşık 100 milyon dolarlık yatırım yapılıyor. Petkim aynı zamanda Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları ve ihracat liderleri arasında yer alıyor.

 

Hayatın her alanında

Petkim’in ürettiği petrokimyasal ürünler, otomotiv, elektrik, elektronik, tarım, ambalaj, tekstil, ilaç, boya, inşaat, deterjan ve kozmetik gibi pek çok sanayi kolunda kullanılıyor. Geliştirdiği yenilikçi ve nitelikli ürünler sayesinde endüstrilerin üretim ve gelişim ihtiyaçlarını karşılayan Petkim, yılda 3.6 milyon ton brüt üretimiyle hayatın her alanına dokunuyor.

Sadece Türkiye’de 6 bin KOBİ’ye ürün sağlayan kuruluş, 78 ülkeye ihracat gerçekleştirerek stratejik ürünleriyle uluslararası çapta katma değer sunuyor.

Petkim web2

 

Türkiye’nin gurur kaynağı

Başarı kriterlerini insana ve çevreye saygı çerçevesinde belirleyen Petkim, tüm üretim teknolojilerini bu hassasiyetle geliştiriyor ve kullanıyor. Petkim, sadece yarattığı ekonomik girdi ile değil, sosyal, çevresel ve kültürel bir katma değerle de ülkenin gurur kaynağı olmaya devam ediyor.

PetroKimya