Socar

Türkiye’nin En Büyük Dış Yatırımı: 19,5 Milyar Dolar

İki kardeş ülke olan Azerbaycan ve Türkiye arasında artan ekonomik işbirliğinin simgesi olan SOCAR Türkiye, ülkenin en büyük şirketlerinden biri olma yolunda hızla ilerlerken hayata geçirdiği yatırımlarla da Türkiye'nin sanayisine güç katmaya devam ediyor.
Dünyanın en köklü petrol üreticileri arasında yer alan Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR, 2008 yılında Türkiye’de faaliyetlerine başladı. SOCAR’ın bugüne kadar STAR Rafineri, TANAP, Petkim ve Petlim gibi dev projelerinin yatırım harcamaları 14,2 milyar doları bulurken, Türkiye’deki toplam yatırım tutarıysa 19,5 milyar dolara ulaşacak. Bu rakam ile SOCAR, Türkiye’nin en büyük dış yatırımcısı konumunda.
SOCAR Türkiye, STAR Rafineri, Petkim, Petlim, Petkim RES ve SOCAR Depolama gibi şirketlerle faaliyette bulunduğu Aliağa yarımadasında petrokimyada tam entegrasyonu sağlamak için durmadan çalışıyor. STAR Rafineri için alınan ilk Stratejik Teşvik Belgesi’nin ardından, SOCAR Türkiye’nin projelerinin yer aldığı Aliağa’daki araziler, 19 Ekim 2018’de Türkiye’nin ilk ‘Özel Endüstri Bölgesi’ ilan edildi.
19,5 Milyar Dolar Yatırım Değeri
STAR Rafineri

STAR Rafineri: Büyüyen Türkiye’nin Yıldızı

Türkiye’de reel sektörün tek noktaya yaptığı en büyük yatırım olan STAR Rafineri, SOCAR Türkiye’nin Rafineri - Petrokimya entegrasyonunu hayata geçiriyor. STAR Rafineri, inşaatın en yoğun olduğu dönemde 3.000’den fazlası mühendis, 14 ülkeden 19.500 kişiye istihdam sağladı.

STAR Rafineri ülke ekonomisi ve sanayinin ihtiyaçları gözetilerek stratejik ürünlere odaklanıyor. Yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesine sahip STAR Rafineri’de, yılda 4,8 milyon ton dizel ve 1,6 milyon ton naftanın yanı sıra ülkemizdeki cari açığın önemli bileşenlerinden olan jet yakıtı ve LPG gibi petrol ürünlerinin de üretimi gerçekleştirilecek. STAR Rafineri, Türkiye’nin en büyük enerji projelerinden biri olarak petrol ürünleri ithalatında her yıl 1,5 milyar dolar civarında tasarruf sağlayacak.

TANAP: Enerjinin İpek Yolu

Türkiye ve Azerbaycan’ın bugüne kadar süregelen başarılı işbirliğinin enerji alanındaki en önemli adımlarından biri olan TANAP, Bakü’den İtalya’ya uzanan 3.500 km’lik, ‘Güney Gaz Koridoru’nun en önemli halkası. Yaklaşık 7 milyar dolarlık yatırım değerine sahip olan TANAP doğalgaz boru hattı, Avrupa ve Türkiye’nin doğalgaz kaynak çeşitliliğini artırmasının yanı sıra, Türkiye’nin dünyada bir enerji koridoru haline gelmesi için atılan en stratejik adımlardan biri.

Kars’tan Edirne’ye, Türkiye’yi bir uçtan diğer uca geçen 1.850 km uzunluğundaki doğalgaz boru hattının Eskişehir’e kadar olan ilk bölümü, Haziran 2018 itibarıyla tamamlandı. 2.760 metre yükseklikten, denizde 65 metre derinliğe kadar zorlu coğrafi koşullarda inşa edilen TANAP, toplam 20 ilde yaklaşık 7.000 hektarlık alandan geçiyor. Türkiye’ye yılda 6 milyar metreküp doğalgaz taşıyacak olan TANAP, Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacının %12’sini tek başına karşılayabilecek.
TANAP
Petkim

Petkim

SOCAR’ın iştiraki Petkim, Türkiye’nin ilk ve tek entegre petrokimya tesisi olarak 14 ana, 8 yardımcı üretim tesisinde 60 farklı ürün üretiyor. Ege Bölgesi’nin en büyük ihracatçısı Petkim, yaklaşık 2.500 kişiye istihdam sağlıyor. Bu rakam, Petkim’in Aliağa Kompleksi’nde yarattığı iş hacmiyle 5.000 kişiye ulaşıyor.

Yılda 3,6 milyon ton üretim kapasitesine sahip Petkim, Türkiye’nin petrokimya ihtiyacının %18’ini tek başına karşılıyor.

Petlim

Petlim Konteyner Terminali, 400 milyon dolarlık yatırım ile kuruldu. SOCAR Türkiye’nin Aliağa’daki entegrasyon projesinin lojistik ayağını oluşturan Petlim, 1,5 milyon TEU kapasitesiyle bölgenin en büyük terminali.
Petlim
Tamamen Türk mühendis ve müteahhitler tarafından yapılan ve iki fazdan oluşan Petlim’in ilk fazı 2015’te, ikinci fazı ise 2017’de tamamlandı. Mayıs 2018’de tüm izinleri alınarak tam kapasiteye ulaşan Petlim, 700 metrelik rıhtımı ve 16 metrelik su derinliği ile 16 bin TEU kapasiteli son nesil gemilere hizmet verebiliyor.

Petkim RES

51 megavat kapasiteli Petkim Rüzgar Enerji Santrali (RES), Türkiye’nin yenilenebilir enerji potansiyelinin etkin şekilde kullanılması amacıyla SOCAR Türkiye tarafından devreye alındı. Petkim RES, alternatif enerji kaynaklarının sanayide kullanımı ve karbon emisyonunun azaltması konusunda önem taşıyan bir örnek yatırım konumunda. 55 milyon Euro’luk yatırımla kurulan Petkim RES, 17 rüzgar türbini ile tam kapasite çalıştığında yılda yaklaşık 200 gigavat saat elektrik üretebilecek.