Page Menu

İş Alanları

Star Rafineri

Türkiye reel sektör tarihinin en büyük ve en uzun vadeli proje finansmanı kredisi anlaşmasını imzalayan STAR Rafineri, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesindeki en büyük petrol ve gaz operasyonlarından birisidir.

Türkiye’nin en kapsamlı yerlileştirme projesi olarak başlatılan, yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasiteli, Türkiye’nin ilk özel sektör rafinerisi unvanını taşıyan STAR Rafineri, son otuz yıldan bu yana gerçekleştirilen en büyük reel sektör yatırımıdır.

Türkiye’nin en kapsamlı yerlileştirme projesi olarak başlatılan, yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasiteli, Türkiye’nin ilk özel sektör rafinerisi unvanını taşıyan STAR Rafineri, son otuz yıldan bu yana gerçekleştirilen en büyük reel sektör yatırımıdır.

STAR Rafineri, tek noktaya yapılan en büyük yatırım olmasının yanında, dünyanın en çevreci, en verimli ve en ileri teknolojisine sahip rafinerilerinden biri olma özelliğini de taşımaktadır.

Türkiye petrokimya sektörünü dışa bağımlılıktan kurtaracağı öngörülen STAR Rafineri’de 1,6 milyon tonluk nafta ile ülkemizdeki cari açığın önemli bileşenlerinden olan dizel, jet yakıtı ve LPG gibi petrol ürünlerinin üretimi gerçekleştirilecektir.

Proje Finansmanı

Toplam tutarı 5.7 milyar USD olan proje yatırım bedelinin 3.3 milyar USD’lik kısmı, 6 Haziran 2014 tarihinde imzalanan anlaşma kapsamında proje finansmanı kredisiyle, 2.4 milyar USD kısmı ise özkaynaklardan karşılanmaktadır.

STAR Rafineri proje finansmanı, dünya çapında bilinirliğe sahip, saygın ve güvenilir kuruluşlarca ödüllendirilmiştir.

STAR Rafineri, imzalamış olduğu 3.3 milyar USD tutarındaki proje finansmanıyla, Global Financial Conferences organizasyonu tarafından her yıl verilen “Yılın En İyi Bono ve Kredi İşlemleri” ödüllerinin Aralık 2014 Türkiye ayağında, aday gösterildiği 4 kategorinin 3’ünde ödül almıştır. Şirket “Yılın En İyi Proje Finansmanı”, “Yılın En İyi İthalat Finansmanı”, “Yılın En İyi Sendikasyon Kredisi” kategorilerinde ödüle layık görülmüştür.

STAR Rafineri’nin proje finansmanı, uluslararası finans alanında çalışan ve 28 yıldır Thomson Reuters’ın Project Finance Imternational dergisinin 2015 yılının Şubat ayında Londra’dadüzenlediği Uluslararası Finans Proje Ödülleri kapsamında “Yılın En İyi Rafineri Finansman Anlaşması” ödülünü almıştır. Anlaşma; keredi tutarı, teminat yapısı ve vade özellikleriyle Türkiye’de bugüne kadar gerçekleştirilmiş en büyük, en çok kaynaklı ve en sofistike proje finansmanı işlemi olarak nitelendirilmiştir.

Çevre dostu ileri teknolojiyle kurulmakta olan ve 2018 yılında ilk üretime başlaması planlanan STAR Rafineri’nin öncelikli hedefleri aşağıda yer almaktadır.

 • Ekonomik ve güvenilir bir şekilde hammadde ihtiyacını karşılayarak Petkim Petrokimya Kompleksi’nin tedarik devamlılığını sağlamak
 • Büyük oranda tedarik eksikliği yaşanan iç piyasa için orta damıtık yakıtlar üretmek
 • Rafineri-petrokimya entegrasyonunu kurarak ek sinerji oluşturmak
 • Üretim, ticaret, istihdam vb. Yollarla ulusal ekonomiye değer katmak
 • Ülkenin dış ticaret açığının azaltılmasına katkıda bulunmak

2016 Ekim sonu itibariyle STAR Rafineri’nin genel ilerlemesi %78 civarındadır. Mühendislik işlerinin %99.5’u, satınalma işlerinin %95.5’u, inşaat işlerinin %95’i tamamlanmıştır.

İnşaat Faaliyetleri

 • Proje bitiminde toplam 2.667 km uzunluğa sahip olacak elektrik kablolarının 117 kilometresi yerleştirilmiştir.
 • Toplamı 360.000 m3 olarak planlanan beton işlerinin %80’i (287.305 m3) tamamlanmıştır.
 • Kullanım miktarı 72.000 ton olarak öngörülen çelik imalatının 47.000 tonu tamamlanmıştır.
 • Deniz terminalini oluşturacak iskelelerin inşaat işleri içerisinde yer alan ve toplam 817 adet olması planlanan kazıkların 575 adedi çakılmıştır.
 • Ham petrol ile ana ve ara ürün depolamak üzere inşa edilen, toplam kapasitesi 1,6 milyon m3 olarak planlanan 76 adet silindirik ve küresel tankta montaj işleri devam etmektedir.
 • Toplam 2.150 adet ekipmandan 2.091 adedinin imalatı tamamlanmıştır. Sahaya intikal eden 1.785 adet ekipmanın 789 adedinin yerinde montajı tamamlanmıştır.
 • 55.000 ton olan yerüstü boru montajının 14.000 tonu tamamlanmıştır.

STAR Rafineri, 2018 yılında devreye alındığında binlerce kişiye istihdam yaratacak, rekabet gücünü artırarak bölge ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır.

İletişim Bilgileri

Adres: ESKİ BÜYÜKDERE CAD. SOCAR PLAZA NO: 231 KAT:3 MASLAK/İSTANBUL
Telefon: 0212 305 00 00
Fax: 0212 305 01 00

 • star5
 • star2
 • star4
 • star3
 • star1