SOCAR GRUP ŞİRKETLERİ

Bünyemizde birçok büyük şirketi barındırıyoruz.

PETKİM

Petkim her adımda başarıya koşuyor!

Türkiye’nin en önemli endüstrileşme lokasyonlarından birinde yer alan Petkim, büyüme ve yeni yatırım hedeflerine uygun altyapı ve araziye sahip. 60’ı aşan petrokimyasal ürün yelpazesiyle Türkiye’nin tek ham madde üreticisi durumundaki Petkim’in ürettiği petrokimyasal ürünler;

 • İnşaat
 • Tarım
 • Otomotiv
 • Elektrik
 • Elektronik
 • Ambalaj
 • Tekstil

gibi sektörlerinin önemli girdileri arasında yer alıyor.

Petkim ayrıca;

 • İlaç
 • Boya
 • Deterjan
 • Kozmetik

 

gibi birçok sanayi kolu için girdi üretiyor. Bu sektörlerin gelişimine katkı sağlayan Petkim, birçok şirketin büyümesinde etkili oldu.

 

Petkim’in gücünü de gücümüze kattık!

1965 yılında Türkiye’nin ilk petrokimya tesisi olarak kurulan, “Value-Site” 2023 vizyonunun başrol oyuncusu Petkim, 30 Mayıs 2008 tarihinde gerçekleşen özelleştirme ihalesi sonucunda ‘Blok Satış’ yöntemiyle 2 Milyar 490 Milyon USD bedelle SOCAR Türkiye’ye geçti.

Ürettiği temel hammaddelerle ‘Hayatın her alanına dokunan’ Petkim, yılda 3,2 milyon ton brüt üretim gerçekleştirmesinin yanında insana saygılı, çevreye duyarlı üretim teknolojileriyle ve kültürel, sosyal, ekonomik yaşamımıza yaptığı katkılarla gurur kaynağı olmaya, ülke ekonomisine değer katmaya devam ediyor.

 

Petkim’in yıldızı ihracatta da parlıyor

Türkiye’nin en önemli ihracatçı şirketleri arasında yer alan Petkim, 1 Milyar 41 Milyon Dolara ulaşan ihracat rakamına imza attı. Petkim, iç piyasadaki talebe bağlı olarak yeni ihracat pazarlarına odaklanmaya, ihracat hedeflerini yükseltmeye devam ediyor.

“Value-Site” 2023 vizyonu çerçevesinde Petkim’de kapasite artışı ve ürün portföyünü genişletmeye yönelik çalışmalar sürüyor. STAR Rafineri’nin ardından stratejik teşvik kapsamına alınan ikinci yatırım projesi olan Etilen ve PTA’nın Kapasite Artırım Yatırımı tamamlandığında, Petkim’in yıllık brüt üretim kapasitesi 3,4 Milyon tondan, yaklaşık 3,6 Milyon tona yükselecek ve üretim maliyetlerimizin düşmesine katkı sağlayacak.

 

Petkim başarıdan başarıya koşuyor!

Petrokimya sektöründe Türkiye pazarındaki tek üretici konumunu sürdüren Petkim;

 • İstanbul Sanayi Odası’nın ‘İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’ listesinde 12.,
 • Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin ‘En Çok İhracat Yapan 1000 Firma’ listesinde 19. sırada yer alıyor.
Devamını oku

İletişim Bilgileri

Adres: PK:12 35800 ALİAĞA / İZMİR
Telefon: 0232 616 12 40
Fax: 0232 616 12 48

STAR RAFİNERİ

Türkiye reel sektör tarihinin en büyük ve en uzun vadeli proje finansmanı kredisi anlaşmasını imzalayan STAR Rafineri, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesindeki en büyük petrol ve gaz operasyonlarından birisidir.

Türkiye’nin en kapsamlı yerlileştirme projesi olarak başlatılan, yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasiteli, Türkiye’nin ilk özel sektör rafinerisi unvanını taşıyan STAR Rafineri, son otuz yıldan bu yana gerçekleştirilen en büyük reel sektör yatırımıdır.

STAR Rafineri, tek noktaya yapılan en büyük yatırım olmasının yanında, dünyanın en çevreci, en verimli ve en ileri teknolojisine sahip rafinerilerinden biri olma özelliğini de taşımaktadır.

Türkiye petrokimya sektörünü dışa bağımlılıktan kurtaracağı öngörülen STAR Rafineri’de 1,6 milyon tonluk nafta ile ülkemizdeki cari açığın önemli bileşenlerinden olan dizel, jet yakıtı ve LPG gibi petrol ürünlerinin üretimi gerçekleştirilecektir.

Proje Finansmanı

Toplam tutarı 5.7 milyar USD olan proje yatırım bedelinin 3.3 milyar USD’lik kısmı, 6 Haziran 2014 tarihinde imzalanan anlaşma kapsamında proje finansmanı kredisiyle, 2.4 milyar USD kısmı ise özkaynaklardan karşılanmaktadır.

STAR Rafineri proje finansmanı, dünya çapında bilinirliğe sahip, saygın ve güvenilir kuruluşlarca ödüllendirilmiştir.

STAR Rafineri, imzalamış olduğu 3.3 milyar USD tutarındaki proje finansmanıyla, Global Financial Conferences organizasyonu tarafından her yıl verilen “Yılın En İyi Bono ve Kredi İşlemleri” ödüllerinin Aralık 2014 Türkiye ayağında, aday gösterildiği 4 kategorinin 3’ünde ödül almıştır. Şirket “Yılın En İyi Proje Finansmanı”, “Yılın En İyi İthalat Finansmanı”, “Yılın En İyi Sendikasyon Kredisi” kategorilerinde ödüle layık görülmüştür.

STAR Rafineri’nin proje finansmanı, uluslararası finans alanında çalışan ve 28 yıldır Thomson Reuters’ın Project Finance Imternational dergisinin 2015 yılının Şubat ayında Londra’dadüzenlediği Uluslararası Finans Proje Ödülleri kapsamında “Yılın En İyi Rafineri Finansman Anlaşması” ödülünü almıştır. Anlaşma; keredi tutarı, teminat yapısı ve vade özellikleriyle Türkiye’de bugüne kadar gerçekleştirilmiş en büyük, en çok kaynaklı ve en sofistike proje finansmanı işlemi olarak nitelendirilmiştir.

Çevre dostu ileri teknolojiyle kurulmakta olan ve 2018 yılında ilk üretime başlaması planlanan STAR Rafineri’nin öncelikli hedefleri aşağıda yer almaktadır.

 • Ekonomik ve güvenilir bir şekilde hammadde ihtiyacını karşılayarak Petkim Petrokimya Kompleksi’nin tedarik devamlılığını sağlamak
 • Büyük oranda tedarik eksikliği yaşanan iç piyasa için orta damıtık yakıtlar üretmek
 • Rafineri-petrokimya entegrasyonunu kurarak ek sinerji oluşturmak
 • Üretim, ticaret, istihdam vb. Yollarla ulusal ekonomiye değer katmak
 • Ülkenin dış ticaret açığının azaltılmasına katkıda bulunmak

2016 Ekim sonu itibariyle STAR Rafineri’nin genel ilerlemesi %78 civarındadır. Mühendislik işlerinin %99.5’u, satınalma işlerinin %95.5’u, inşaat işlerinin %95’i tamamlanmıştır.

İnşaat Faaliyetleri

       • Proje bitiminde toplam 2.667 km uzunluğa sahip olacak elektrik kablolarının 117 kilometresi yerleştirilmiştir.

       • Toplamı 360.000 m3 olarak planlanan beton işlerinin %80’i (287.305 m3) tamamlanmıştır.

       • Kullanım miktarı 72.000 ton olarak öngörülen çelik imalatının 47.000 tonu tamamlanmıştır.

       • Deniz terminalini oluşturacak iskelelerin inşaat işleri içerisinde yer alan ve toplam 817 adet olması planlanan kazıkların 575 adedi çakılmıştır.

       • Ham petrol ile ana ve ara ürün depolamak üzere inşa edilen, toplam kapasitesi 1,6 milyon m3 olarak planlanan 76 adet silindirik ve küresel tankta montaj işleri devam etmektedir.

       • Toplam 2.150 adet ekipmandan 2.091 adedinin imalatı tamamlanmıştır. Sahaya intikal eden 1.785 adet ekipmanın 789 adedinin yerinde montajı tamamlanmıştır.

       • 55.000 ton olan yerüstü boru montajının 14.000 tonu tamamlanmıştır.

STAR Rafineri, 2018 yılında devreye alındığında binlerce kişiye istihdam yaratacak, rekabet gücünü artırarak bölge ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır.

 

Devamını oku

İletişim Bilgileri

Adres: ESKİ BÜYÜKDERE CAD. SOCAR PLAZA NO: 231 KAT:3 MASLAK/İSTANBUL
Telefon: 0212 305 00 00
Fax: 0212 305 01 00

PETLİM

Ege Denizi’nin en büyük limanı: Petlim Konteyner Terminali

Petlim, Petkim Limanı’nın geliştirilmesi, daha ekonomik olarak işletilebilmesi ve PetkimLimanı’nın “Türkiye’nin 3. Büyük ve Ege Denizi’nin En Büyük Limanı” haline getirilmesiiçin, Petkim'in %100 iştiraki olarak 22 Kasım 2010’da kuruldu.

Petlim, elleçleme kapasitesinin yarımadanın bugünkü ve gelecekteki lojistik ihtiyaçlarını karşılaması için gerekli yatırımları yapıyor. Bununla birlikte, lojistik destek alanında büyümek ve limanda konteyner operasyonlarını başlatmak için Hollandalı dünya devi olan APM Terminals konteyner şirketiyle uluslararası işbirliğine gidildi ve 22 Şubat 2013 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Danimarka başbakanı Helle Thorning-Schmidt’in katılımıyla imza töreni gerçekleştirildi.

%45’i tamamlanan deniz dibi tarama işlemlerinde günde ortalama 1.500 m3 malzeme taranıyor. Liman ve lojistik yatırımlarımız, Türkiye’de en stratejik sanayi bölgelerindenbiri olan Aliağa’yı, diğer limanlarıyla birlikte ülkemizin en büyük lojistikentegre merkezi olma noktasına taşıyacak.

Konteyner terminal işletmeciliğinde dünya devi APM Terminals ile yapılan stratejik iş birliği sayesinde;

 • Türkiye limanlarında yeni bir çığır açılacak.
 • APM Terminals, limanımızda 28 yıl süre ile işletmeci olarak kalacak.
 • PETKİM Konteyner Limanı; Türkiye’nin 2023 yılında 500 Milyar Dolar ihracat, 1 Trilyon Dolar dış ticaret hedefine ulaşması yolunda çokönemli bir ivme sağlayacak, ülkemizin dünyaya açılan yeni kapısı olacak.

Petlim ilklere imza atıyor!

Ülkemizde 11.000 TEU kapasiteli gemilerin yanaşabileceği ilk liman olma özelliği taşıyacak olan PETKİM Konteyner Limanı;

 • 1,5 Milyon TEU başlangıç kapasitesine sahip
 • 700 metrelik iskeleli bir liman olacak.

Konteyner depolanması için;

 • Liman sahasında 42 hektar
 • Geri hizmet alanında 6 hektar olmak üzere toplam 48 hektar lojistik saha yapılacak.
Devamını oku

İletişim Bilgileri

Adres: PETKİM LİMANI 35800 ALİAĞA/İZMİR
Telefon: 0232 616 12 40
Fax: 0232 616 12 48

SOCAR GAZ

Değerli kaynaklar, değerli yatırımlara dönüşüyor...

Doğalgaz pazarına alternatif soluk: SOCAR Gaz

Dünyanın önemli doğalgaz kaynaklarından birine sahip Azerbaycan’ın doğalgazını ülkemizde pazarlamak ve satışını yapmak amacıyla 11 Ekim 2012’de SOCAR Gaz kuruldu.

Türkiye ve Azerbaycan hükümetleri arasında imzalanan anlaşmalar sonucu SOCAR Gaz, Azerbaycan’dan Türkiye’ye yıllık 1,2 Milyar metreküp gaz satışı gerçekleştirebilecek. PETKİM, 2013 Ocak ayından itibaren SOCAR Gaz’dan gaz alımına başladı.

1 Ocak 2013 tarihi itibarıyla doğal gaz satışı başlatıldı ve bir yıl içinde toplam 1,16 Milyar m3 doğal gaz satışı gerçekleşti. Böylece 2013 Yılı 455 Milyon Dolar ciro, 17,3 Milyon Dolar net kâr elde edildi. 2013 yılı Petkim’e uygun fiyatlı doğal gaz satışıyla 3,3 Milyon Dolar tasarruf sağlandı.

Detaylı bilgi için www.socargas.com‘u ziyaret ediniz.

Devamını oku

İletişim Bilgileri

Adres: ESKİ BÜYÜKDERE CAD. SOCAR PLAZA NO: 231 Floor: 3 MASLAK / İST.
Telefon: 0212 305 00 00
Fax: 0212 305 01 00

SOCAR FİBER

1800 km uzunluğunda bir iletişim altyapı projesi olan SOCAR Fiber, yeni ve stratejik bir yatırım olarak Türkiye, Azerbaycan ve bölge için yüksek önem taşıyor.

Sürekli artan IP trafiği ve hızlı iletişim talebi dolayısıyla fiber optik iletişim altyapısına duyulan ilgi ve ihtiyaç gün geçtikçe artmakta ve beraberinde yeni altyapı yatırımı gereksinimleri oluşturmaktadır.

Enerji ve Petrokimya sektörlerinde faaliyet gösteren SOCAR Türkiye, telekomünikasyon sektöründeki küresel potansiyelin farkına vararak Türkiye’den başlamak üzere fiber optik altyapısına yatırım kararı aldı. SOCAR Fiber, fiber optik altyapı yatırımları yaparak her türlü elektronik haberleşme ve hızlı internet iletişimi için operatörlere omurga ağ hizmeti sunacak. Bu bağlamda Türkiye’yi doğudan batıya katedecek 1800 km uzunluğunda bir fiber optik hat projesi tasarlanıyor.

Stratejik öneme sahip bu projenin sağlayacağı hat üzerinden sunacağı altyapı ve hizmetler ile SOCAR’ın ana görev alanına ve elbette Türkiye’ye ilave katma değer sağlanacak. Bunun yanı sıra bölgede ve dünyada faaliyet gösteren operatörler ile diğer telekomünikasyon firmalarının servislerine ek kapasite ve hat yedeklemesi gibi katkılar sunacak.

Yenilikçi fikirler… Güçlü Sermaye… Stratejik Açılımlar… Türkiye’nin en büyük dış yatırımcısı ünvanına sahip SOCAR Türkiye yeni yatırımlarla Türkiye ve bölge ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor.

Devamını oku

İletişim Bilgileri

Adres: ESKİ BÜYÜKDERE CAD. SOCAR PLAZA NO: 231 K: 3 MASLAK / İST. Türkiye 34398
Telefon: 0212 305 00 00
Fax: 0212 305 01 00

SOCAR ENERJİ

Enerjimiz artık her yerde!

SOCAR’ın Türkiye’deki büyük gücü: SOCAR Turkey Petrol Enerji Dağıtım A.Ş

SOCAR Turkey Petrol Enerji Dağıtım A.Ş.; dünyanın en büyük petrol ve gaz şirketlerinden biri olan Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR’ın nihai tüketiciyle buluştuğu enerji dağıtım şirketi olarak akaryakıt satışları, havacılık ve deniz satışları konularında faaliyet gösteriyor.

SOCAR, Hazar bölgesinde sahip olduğu ve işlettiği yer altı petrol ve doğal gaz kaynakları ve önemli yatırımları ile dünyanın en köklü petrol şirketleri arasında yer alıyor. Azerbaycan’ın iki rafinerisi ile tüm petrol ve gaz boru hatlarını işleten SOCAR, aynı zamanda uluslararası konsorsiyumların ülkede gerçekleştirdiği petrol ve doğal gaz projelerine nezaret ediyor.

Tüm dünyada 10’dan fazla ülkede faaliyet gösteren temsilcilikleri; Türkiye, İsviçre, Gürcistan, Ukrayna ve diğer ülkelerdeki şirket ve ortaklıklarıyla dünya enerji pazarının en önemli oyuncuları arasında yer alıyor.

SOCAR Turkey Petrol Enerji Dağıtım A.Ş, Türkiye’de PETKİM ile başlamış olduğu Rafineri-Petrokimya-Enerji-Lojistik entegrasyon vizyonunun son halkası olarak dağıtım sektöründe çalışmalarını yürütmek üzere kuruldu.

STAR Rafineri’nin üretime girmesiyle dağıtımda hedeflediğimiz yüksek pazar paylarına çok hızlı zamanda ulaşılacak.

Devamını oku

İletişim Bilgileri

Adres: CENGİZ TOPEL CAD. LE MERIDIEN İŞ MERKEZİ NO:39 ETİLER BEŞİKTAŞ/ İST.
Telefon: 0212 350 12 00
Fax: 0212 350 12 04