Haberler

Türkiye ve Azerbaycan’ın Projesi TANAP, Şahdeniz Gazını Avrupa’ya Ulaştırdı

Azerbaycan ile Türkiye arasındaki köklü iş birliğini geleceğe taşıyan en önemli projelerden biri olan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) Projesi, güzergahı ve yarattığı sosyo-ekonomik değer ile Güney Gaz Koridoru’nun en önemli halkasını oluşturuyor.

Azerbaycan’ın Şahdeniz-2 sahasından çıkarılan doğal gaz, TANAP’ın da yer aldığı Güney Gaz Koridoru’nun son bölümü olan Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP) bağlantısıyla Avrupa’ya ulaşarak enerji arz güvenliğine ve kıtalararası enerji iş birliğine katkıda bulunuyor.

Güney Gaz Koridoru’nun en önemli halkası olan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP), Azerbaycan’ın Avrupa Birliği ile mevcut iktisadi ve siyasi iş birliğinin daha da gelişmesine katkı sağlamanın yanı sıra Azerbaycan’ı Türkiye’nin ikinci büyük gaz tedarikçisi ve Avrupa Birliği’nin yeni gaz tedarikçisi konumuna getiriyor. Azerbaycan’ın Şahdeniz-2 sahasından çıkarılan ve TANAP vasıtasıyla 30 Haziran 2018 tarihinden itibaren Türkiye’deki şebekeye iletilmekte olan doğal gaz, 2020 yılının son günleri itibarıyla Türkiye-Yunanistan sınırından başlayan Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP) bağlantısı üzerinden Avrupa’ya da iletiliyor.

Azerbaycan ve Türkiye’nin kıtalararası enerji iş birliği yolculuğu

TANAP Genel Müdürü Saltuk Düzyol, Azerbaycan ve Türkiye arasında devam eden köklü iş birliğinin en önemli göstergelerinden biri olan TANAP’ın, aynı zamanda küresel anlamda iki ülkenin enerji alanındaki markalaşma sürecine destek olduğunu ifade ederek, “Azerbaycan topraklarından başlayan bu yolculuk, ülkelerimizin birçok alanda gelişmesine katkı bulunurken, enerji sektörüne atılan kalıcı bir imza niteliği taşıyor. Tarihte ilk kez Azerbaycan gazı herhangi bir aracı olmadan doğrudan Avrupa piyasasına ulaşıyor. 31 Aralık 2020 itibarıyla Avrupa’ya gaz akışının başladığı projemizde ilk gün için TAP üzerinden Avrupa’ya 10,9 milyon metreküp gaz taşındı. Gelecekte projemizin yarattığı değerleri gururla izlemeye devam edeceğiz” dedi.

TANAP: Stratejik bir değer zincirinin en önemli halkası

Türkiye ve Azerbaycan’ın enerji alanındaki stratejik iş birliğinin en önemli projelerinden biri olan TANAP’ın ardından TAP’ın da ticari gaz akışına hazır hale gelmesi ve Avrupa’ya doğal gaz iletiminin başlamasıyla birlikte enerji sektöründe yeni bir dönemin başladığını belirten Saltuk Düzyol, şunları söyledi: “Ülkemizin ve dünyanın lokomotiflerinden biri olan enerji sektörü, uzun vadede kalkınmanın baş aktörü olmaya devam edecek. Enerji alanında uluslararası iş birliğinin en başarılı projelerinden biri olan ve özellikle Avrupa Birliği için alternatif bir enerji koridoru oluşturması bakımında stratejik öneme sahip olan TANAP, planlandığı şekilde tam zamanında ve ilk tahmini yatırım maliyetinden %45 tasarrufla tamamlandı. Bu yönüyle de tüm dünya çapında örnek projelerden biri olan TANAP üzerinden, 2020 yılı sonu itibarıyla Türkiye’ye teslim edilen toplam doğal gaz miktarı 8,4 milyar metreküpe ulaştı. %100 verimlilikle işletmeye devam ettiğimiz boru hattımız vasıtası ile içinde bulunduğumuz üçüncü teslimat yılından başlayarak işletme döneminin sonuna kadar, Türkiye’ye her yıl 6 milyar metreküp, 2022 yılından itibaren de Avrupa’ya her yıl 10 milyar metreküp gaz teslimatı yapılmasını hedefliyoruz. Ülkelerimize ve proje paydaşlarımıza sürdürülebilir ekonomik, sosyal ve kültürel faydalar sağlamaya devam edeceğiz.”

TANAP’ın 16 milyar metreküp olan mevcut taşıma kapasitesinin, ilave yatırımlarla 31 milyar metreküpe kadar çıkarılabilecek şekilde tasarlandığını belirten Düzyol, TANAP’ın enerji sektöründeki emsal projeler arasında ayrı bir yere sahip olduğunu söyledi. Düzyol, TANAP’ın proje yönetiminde gösterdiği üstün performans sayesinde, merkezi ABD’de bulunan ve dünyanın en saygın meslek kuruluşlarından biri olan Project Management Institute (PMI) tarafından ‘Yılın Projesi’ ödülüne layık görüldüğünü, ayrıca proje süresince uygulamaya koyduğu sosyal ve çevresel yatırım programlarıyla da  uluslararası arenada birçok prestijli ödülün sahibi olduğunu ifade etti.

Yerel kalkınmaya destek

TANAP, kaynak hacmi itibarıyla Türkiye’de özel sektör eliyle uygulamaya aktarılan en büyük sosyal ve çevresel yatırım programlarından biri olma özelliğini taşıyan Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları (SEIP) vasıtasıyla projenin güzergahı üzerinde yer alan il, ilçe ve köylerde sosyo-ekonomik kalkınmayı hızlandırmayı ve doğal kaynakların korunmasını hedefleyen projelere destek oldu. SEIP kapsamında Doğrudan Hibe, Doğrudan Yatırım ve Program Katkısı şeklindeki farklı fonlama mekanizmaları ile toplam 20 il, 67 ilçe ve 600 köyde büyük bir titizlikle belirlenen 1.000’in üzerinde projeye finansman desteği sağlandı.

Doğa, kültür, tarih ve bilimle iç içe bir proje

TANAP, Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi (ÇSED) kapsamında boru hattı güzergahı üzerinde karasal ve sucul habitatlarda çalışmaları sırasında tespit edilen 12 yeni canlı türünü bilim dünyası literatürüne kazandırdı. Boru hattı güzergahında belirlenen 67 karasal ve 27 sucul kritik habitat için hazırlanan Biyoçeşitlilik Eylem Planı’nın yanı sıra, bir Biyoçeşitlilik Dengeleme Stratejisi de hazırlanarak ilk defa bir boru hattı projesinde uygulamaya konuldu. TANAP, çevreyi ve insanı önceliklendiren uygulamalarıyla “en iyi çevresel uygulamalar” ve “sürdürülebilirlik” kategorilerinde çok sayıda prestijli uluslararası ödüle layık görüldü. 

Ayrıca ÇSED döneminde 106, inşaat döneminde ise 48 adet olmak toplam 154 arkeolojik saha Türkiye’nin kültür envanterine kazandırıldı. Proje kapsamında Müze Müdürlükleri başkanlığında toplam 25 kurtarma kazısı yapıldı. Bu çalışmalarda bulunan 1.000’i aşkın arkeolojik eser, ilgili müzelere teslim edildi.    

Diğer Haberler

SOCAR Türkiye, Karabağ Şehitleri Anısına ‘Azerbaycan Karabağ Hatıra O ...

Haberler

SOCAR Türkiye, 30 yıldır işgal altında olan Karabağ’ın 8 Kasım 2020’de yeniden Azerbaycan topraklarına katılması zaferini ölümsüzleştirmek ve 44 gün s ...

Devamını Oku

Petkim 2021 Yılı 3. Çeyrek Finansal Sonuçları Açıklandı

Haberler

Petrokimya piyasalarındaki olumsuz şartlara rağmen Petkim, 9 aylık dönemdeki başarılı performansıyla satışlarını arttırdı, borçlarını azalttı.

Devamını Oku

Azerbaycan’ın 8 Kasım Karabağ Zaferi’nin 1. Yıl Dönümü Kutlu Olsun!

Haberler

Karabağ Zaferi için hazırladığımız filmimizi buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Devamını Oku