Haberler

SOCAR Türkiye’nin Aliağa’daki Arazisi Türkiye’nin ilk Özel Endüstri Bölgesi Oldu

SOCAR Türkiye’nin yatırımlarının tamamına yakınının bulunduğu İzmir, Aliağa’daki arazisi, Özel Endüstri Bölgesi ilan edildi. Türkiye’nin ilk Özel Endüstri Bölgesi için verilecek teşviklerden, SOCAR Türkiye’nin tüm iştirakleri yararlanabilecek.

SOCAR Türkiye’nin Aliağa’daki arazisi, STAR Rafineri’nin büyük bir törenle faaliyete geçtiği 19 Ekim Cuma günü, Cumhurbaşkanlığı kararıyla Türkiye’nin ilk Özel Endüstri Bölgesi unvanını aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev’in bulunduğu toplantıda Cumhurbaşkanlığı kararı duyuruldu. Özel Endüstri Bölgesi için verilecek teşvik ve sağlanacak kolaylıklardan SOCAR Türkiye’nin İzmir Aliağa’daki 1.453 hektarlık arazide bulunan iştirakleri; STAR Rafineri, Petkim, Petlim Konteyner Terminali, Petkim RES ve SOCAR Depolama gibi tüm şirketleri faydalanabilecek.

imza görsel

 

SOCAR Türkiye CEO’su Zaur Gahramanov, 10 yıldır durmadan süren yatırımlarının ‘Özel Endüstri Bölgesi’ ile taçlandırılmasının kendileri için büyük onur olduğunu söyledi. SOCAR Türkiye’nin 2008 yılında Petkim’i alarak Türkiye pazarına girdiğini anımsatan Gahramanov, “Bugüne dek STAR Rafineri, TANAP, Petlim Konteyner Terminali, Petkim RES gibi dev projelere imza attık. Yatırım harcamaları 14.2 milyar dolar olan SOCAR Türkiye’nin tüm projeleri tamamlandığında, bu rakam da 19.5 milyar dolara ulaşacak” dedi.

STAR Rafineri’nin açılışıyla aynı gün olan 19 Ekim’de aldıkları Özel Endüstri Bölgesi unvanıyla mutluluklarının iki kat arttığını dile getiren Gahramanov, şunları söyledi: “TANAP dışındaki tüm yatırımlarımız İzmir’in Aliağa ilçesinde bulunuyor. Gelecek yıl başlamayı planladığımız yeni petrokimya yatırımımız yine burada olacak. Daha önce STAR Rafineri için ilk Stratejik Teşvik Belgesi’ni almıştık. Şimdi de SOCAR Türkiye’nin projelerinin bulunduğu araziyle ilgili başvurumuzun ardından ilk Özel Endüstri Bölgesi unvanı almaktan çok mutluyuz. Bugüne kadar Türkiye’de dev projelere imza attık. Bundan sonra da Türkiye ve Azerbaycan ekonomilerini geliştirmek için durmadan çalışacağız.”

Özel Endüstri Bölgesi olarak artık iş süreçlerinin daha da hızlanacağını belirten Gahramanov, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz Türkiye’de, hükümetin de öncelikli sektör olarak belirlediği petrokimyayı merkeze alarak büyük bir entegre tesis haline gelebilmek için kollarımızı sıvadık. 6.3 milyar dolarlık yatırımla kurulan STAR Rafineri, petrokimya-rafineri entegrasyonunun ülkedeki tek örneği oldu. Tüm yatırımlarımızı bu sektörde ve cari açığın kapanmasına katkı sağlayıcı alanlarda yapıyoruz. Yatırımlarımız konusunda bize güvenen ve her zaman destekleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve tüm yetkililere bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum.”

Diğer Haberler

SOCAR Türkiye, Karabağ Şehitleri Anısına ‘Azerbaycan Karabağ Hatıra O ...

Haberler

SOCAR Türkiye, 30 yıldır işgal altında olan Karabağ’ın 8 Kasım 2020’de yeniden Azerbaycan topraklarına katılması zaferini ölümsüzleştirmek ve 44 gün s ...

Devamını Oku

Petkim 2021 Yılı 3. Çeyrek Finansal Sonuçları Açıklandı

Haberler

Petrokimya piyasalarındaki olumsuz şartlara rağmen Petkim, 9 aylık dönemdeki başarılı performansıyla satışlarını arttırdı, borçlarını azalttı.

Devamını Oku

Azerbaycan’ın 8 Kasım Karabağ Zaferi’nin 1. Yıl Dönümü Kutlu Olsun!

Haberler

Karabağ Zaferi için hazırladığımız filmimizi buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Devamını Oku