Haberler

'SOCAR'ın Türkiye'ye Güveni Tam'

SOCAR Başkanı Abdullayev, "Türkiye hükümetine, halkın iradesine, ekonomisine ve istikrarına güvenimiz her zaman olduğu gibi tamdır." dedi.

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) Başkanı Rövnak Abdullayev, Türkiye'ye güvenlerinin tam olduğunu, bu ülkedeki tüm yatırımları ve projeleri tüm hızıyla devam ettireceklerini bildirdi.

Abdullayev, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimini ve SOCAR'ın gelecekte Türkiye'deki faaliyetlerini AA'ya değerlendirdi.

Askeri darbelerin çağdaş toplumlarda kabul edilemez olduğunu ifade eden Abdullayev, bu gibi girişimlerin sadece demokrasi ve hukuk devletine değil, ekonomik kalkınmaya da büyük darbe vurduğunu belirtti.

Türkiye'de meydana gelen ve yüzlerle masum insanın hayatını kaybettiği darbe girişimden derin üzüntü duyduklarını söyleyen Abdullayev, "Türkiye hükümetine, halkın iradesine, ekonomisine ve istikrarına güvenimiz her zaman olduğu gibi tamdır. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a dediği dediği 'Azerbaycan halkı Türk halkının yanındadır. Bu her zaman böyle olmuştur ve başka türlü de olamaz" ifadelerini kullandı.

SOCAR'ın Türkiye'deki faaliyetlerinden de bahseden Abdullayev, şöyle devam etti:

"Türkiye'de toplam değeri 18 milyar doları geçen ve Avrupa'nın enerji ihtiyacını karşılamaya yönelik projelerimiz tam gücü ve hızıyla devam edecektir. Star rafinerisi 2018'de faaliyete başlayacak. Ege denizi bölgesinin en büyük konteyner limanını yakın zamanlarda açacağız. Petkim'deki faaliyetimiz Türkiye'ye ve ekonomisine olan güvenimizin sembolü. SOCAR olarak Türkiye'de doğrudan ve dolaylı olarak 40 bin kişilik aileyi temsil ediyoruz. Türkiye bizim evimiz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türkiye'deki yatırımlarımız artarak devam edecek."

Yakın tarihte Azerbaycan'da da darbe girişimlerinin olduğunu fakat merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ve halkın birliği sayesinde bu girişimlerin başarıya ulaşmadığını hatırlatan Abdullayev, devletle halkın vahdetinin Azerbaycan'ın sonraki yıllarda elde ettiği başarıların temelini oluşturduğuna işaret etti.

SOCAR Başkanı Abdullayev, Türkiye'nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan, hükümet ve milletinin birlik ve beraberlik içerisinde daha büyük başarılara ulaşacağından emin olduğunu kaydetti.

Kaynak:aa

Diğer Haberler

Bakan Özlü, STAR Rafineri’yi ziyaret etti

Haberler

SOCAR Türkiye CEO’su Zaur Gahramanov’dan rafineriyle ilgili son bilgileri alan Bakan Özlü, “6 milyar dolarlık yatırım ile 2018 yılı sonunda faaliyete ...

Devamını Oku

“SOCAR Türkiye İpek Yolu Turne Destek Ödülü” Kazananları Belirlendi

Haberler

Uluslararası müzik dünyasından önemli isimlerin katıldığı etkinliklerde sahne alan müzisyen ve topluluklar arasından belirlenen iki isim SOCAR Türkiye ...

Devamını Oku

İstanbul’da Azerbaycan Rüzgârı esti

Haberler

Azerbaycanlı dünyaca ünlü piyanist İsfar Sarabski, SOCAR Türkiye’nin sponsorluğunda müzikseverlerle buluştu. Sarabski, 24. Caz Festivali kapsamında Sa ...

Devamını Oku