Page Menu

İş Alanları

Limancılık – Petlim


Geleceğin, gelişimin ve ticaretin kalbi

Ticaret hacmi hızla artan Türkiye’nin en büyük ihtiyaçlarından biri, lojistik alanında yeterli ve donanımlı limanlara sahip olmaktır. Günümüzde, yeterli olmayan lojistik yapılanma nedeniyle büyük ölçekli nakliye gemileriyle yükler Mısır ve Yunanistan limanlarına getirilmekte buradan küçük gemilerle aktarma yapılarak deniz taşımacılığı yapılmaktadır.

 

Aliağa Yarımadası’nda SOCAR Türkiye tarafından dev bir yatırımla hayata geçirilen Rafineri-Petrokimya-Enerji-Lojistik entegrasyonunun kalbi PETLİM (Petlim Konteyner Terminali), stratejik bir lojistik üs olarak inşa edilmiştir.

 

Büyük gemilere elleçleme hizmeti verebilme yeteneği ve uzak denizlere doğrudan bağlantı sağlayabilme gücü sayesinde PETLİM, Ege Bölgesi’nin en büyük konteyner terminalidir. Bu anlamda PETLİM, Türkiye’nin ihracat ve dış ticaret büyüme hedeflerine hizmet eden stratejik bir atılım olarak parlamaktadır.

 

Uluslararası güç birliği

PETLİM, SOCAR Türkiye’nin yatırımlarının merkezinde yer alan Petkim’in %100 iştiraki olarak 2010 yılında kurulmuştur. Petlim Konteyner Terminalinin  işletilmesi için 2013 yılında dünyanın önde gelen konteyner terminal işletmecisi APM Terminals ile anlaşma imzalanmış ve terminal bu anlaşma hükümlerince 28 yıl boyunca APM Terminals tarafından işletilecektir.

 

2014 yılında PETLİM hisselerinin %30’u dünyanın önde gelen yatırım bankalarından Goldman Sachs tarafından satın alınmıştır. Türkiye’ye önemli bir dış yatırım olarak 400 milyon Dolar üzerinde bir yatırımla gerçekleşen projenin 2015 yılında inşaatı tamamlanan birinci Faz’ı 2016 yılında operasyona başlamıştır g. 2. Faz’ın ise 2017 yılında faaliyete geçmesi planlanmaktadır.

 

Ege’nin en büyük konteyner terminali

 

Türkiye’de 16.000 TEU kapasiteli gemilerin yanaşabileceği ilk liman olma özelliği ve 1,5 Milyon TEU başlangıç kapasitesiyle PETLİM, bölgenin değerini ve ticaret hacmini artırmayı hedeflemektedir.

 

Dev konteyner gemilerinin yanaşabileceği terminalde su derinliği 16 metre‘dir. 700 metrelik konteyner rıhtımının arkasında 42 hektarlık konteyner stoklama sahası, konteyner kamyonlarının giriş öncesi işlemlerinin yapıldığı 3 hektarlık park sahası, büyük ölçüde otomasyon kullanımı, standartların üzerinde inşa edilmesi, demiryolu cephesinde yapımı planlanan bir tren terminaliyle bu yatırım çok yönlü bir hizmet verme kapasitesine sahiptir.

 

Hizmet kapasitesi, bulunduğu stratejik konum, sürdürülebilir gelişim yaklaşımı ve lojistik olanaklarıyla PETLİM, bölgenin uluslararası ticaret hacmi ve ekonomisine büyük güç katacaktır.


Limancilik