Page Menu

Hakkımızda

SOCAR Türkiye

2008 yılında kurulan ve resmi adı “SOCAR Turkey Enerji A.Ş.” olan SOCAR Türkiye, dünyanın en köklü petrol ve doğal gaz şirketlerinden biri olan Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR’ın iştirakidir.

SOCAR Türkiye, iki kardeş ülke Azerbaycan ve Türkiye arasında giderek sağlamlaşan ekonomik iş birliğinin en önemli temsilcisidir. Yaptığı yatırımlarla bir yandan Türkiye’nin en büyük sanayi kurumlarından biri konumuna erişirken diğer yandan da Türk sanayisinin gücüne güç katarak katıyor. Ulusal ekonominin başarısını artırarak sürdürmesine ve uluslararası enerji platformlarındaki etkinliğine yardımcı oluyor.

2023 yılına kadar gerçekleştirilecek olan 18 milyar dolar değerindeki yatırımlarıyla Türkiye tarihinin en büyük dış yatırımcısı olma gururunu yaşayan SOCAR’ın Türkiye’deki başlıca yatırımları olan Petkim, Star Rafineri, Petlim Konteyner Terminali ve Trans-Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı aynı zamanda Azerbaycan Cumhuriyeti’nin de bugüne kadar tek bir ülkeye yapılan en büyük dış yatırımını temsil ediyor.

SOCAR, Türkiye’deki başlıca faaliyet alanlarını doğal gaz ticareti ve dağıtımı, petrol rafinasyonu ve dağıtımı, petrokimya üretimi ve ticareti ve bu alanlara destek olacak faaliyetler olarak tanımlıyor. SOCAR, aynı zamanda Hazar Denizi kaynaklarından Türkiye’ye ve Avrupa’ya doğal gaz taşıyacak Güney Gaz Koridoru projesinin en uzun bacağı olan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) projesinin de büyük ortağıdır.